Haber

Bulgaristan’dan Türkiye’deki deprem bölgelerine 70 konteyner sevkiyatı başladı

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği organizasyonuyla, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremzedelere geçici yuva olacak Bulgaristan’da üretilen 70 adet konteynerin sevkiyatına başlandı.

İçinde tuvalet, banyo, şofben ve kalorifer bulunan tam donanımlı konteynerlerden 36’sı depremin vurduğu Pazarcık yolunda yola bırakıldı. Trenin gece yarısından sonra Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye girmesi bekleniyor.

Üretimi devam eden diğer 34 konteyner ise 14 Mart’ta sevk edilecek.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, depremin ardından ilk yardım elini uzatanlardan biri olan konteyner üreticisinin sahibi Hasan Kulov’u ziyaret ederek Türkiye adına teşekkür etti.

Büyükelçi Eightkök, Bulgaristan Devlet Demiryolları (BDJ) Müdürlüğü ile Bulgaristan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın konteynerlerin deprem bölgesine güvenli bir şekilde ulaştırılmasında büyük katkılarının olduğunun altını çizdi.

Kulov, hemen ardından üyelerinin çoğunluğu Türk ve Müslümanlardan oluşan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve Büyükelçi Sekizkök’ü ziyaret ederek Türkiye’ye gönderilebilecek erzakların belirlenmesi çalışmalarına katılmıştı. 6 Şubat depremi. Kulov daha önce Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’a gönderilen konteynerlerden 6’sını bağışlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu