Ekonomi

Arsin OSB’de yıllık elektrik tüketiminin yüzde 8,1’i GES ile karşılanıyor

Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Sakarya, fabrikanın çatılarına kurulan 12 adet Güneş Enerjisi Sisteminin (GES) 4,18 milyon kilovatsaat elektrik üreterek yıllık ihtiyacın yüzde 8,1’ini karşıladığını bildirdi. tüketim.

Sakarya, yaptığı yazılı açıklamada, yasa, yönetmelik ve mevzuatlarda yapılan değişikliklerle GES kurulumunun kolaylaşmasının sisteme olan ilgiyi ve yatırımları artırdığını belirtti.

2021 yılında bölgede 8 GES bulunurken, söz konusu santrallerin toplam kurulu gücünün 2 bin 998 kilovatsaat olduğunu belirten Sakarya, “Sanayiciye sağlanan desteklerle santral sayısı arttı. 2022’de 12’ye, 2023’te ise 21’e, santrallerin toplam kurulu gücü ise 10 bine, 573 kilovatsaate ulaştı.” ifadesini kullandı.

Kurulumların 2021 yılı Ağustos ayında başladığına işaret eden Sakarya, şunları kaydetti:

“Trabzon Arsin OSB’de bulunan 8 GES toplam 817 milyon 511 bin 308 kilovatsaat elektrik üreterek Arsin OSB’nin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 1,52’sini oluşturuyor. saatte bölgemizin ihtiyacı olan enerjinin yaklaşık yüzde 22,6’sını karşılaması bekleniyor.”

Güneş enerjisinin sadece maddi bir avantaj olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Sakarya, “Bir güneş paneli, 50 ağacın faydası kadar karbon salınımını azaltıyor. Sınırda karbon vergisi uygulamasıyla birlikte bölgemizdeki ihracatçı firmalarımız da rahatlıyor. karbon emisyonlarını kontrol etmek zorunda kalacaklar.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu